Urgenç, Nevşehir'deki Yabancı Öğrenci Raporunu Yayınladı

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç Nevşehir’de okuyan yabancı öğrencilerle ilgili hazırladıkları raporu Türk Eğitim Sen genel başkanı Talip Geylan aracılığıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, kendilerinin de İl Milli Eğitim Müdürü Memet Polat’a ilettiklerini belirterek raporun bir kısmını ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç Nevşehir’de okuyan yabancı öğrencilerle ilgili hazırladıkları raporu Türk Eğitim Sen genel başkanı Talip Geylan aracılığıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, kendilerinin de İl Milli Eğitim Müdürü Memet Polat’a ilettiklerini belirterek raporun bir kısmını ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Tes. İl başkanı Tayfur Urgenç; “Nüfusa oranla en fazla yabancının yaşadığı illerden birisinin Nevşehir olduğunu belirterek uluslararası yapılan anlaşmalar ve göçmenlere aktarılan ekonomik kaynaklardan, projelerden Nevşehir’in yararlanamadığını belirterek bu konuda İl Mem yetkililerini göreve davet etti. Başta Suriye’li olmak üzere bu kadar yabancı öğrencinin olduğu Nevşehir’in başta PİKTES olmak üzere İMEP ve SEUP projelerinden yararlanması gerektiğini belirtti. Ümmetin çocukları derken milletin çocuklarını kaybetmemek için çözüm üretmek zorundayız.” dedi.

Başkan Urgenç’in yetkililerle paylaştığı raporun özeti şu şekildedir.

“Nevşehir merkezde bulunan bazı okulların öğrenci sayıları ve yabancı öğrenci sayıları

Yabancı Öğrenciler; Suriye, Afgan ve İran kökenli olmak üzere ilimizde toplam 3200 yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Aşağıda verilen okullarımız Nevşehir merkez mahallerinde bulunan okullarımızdır. Nevşehir valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğüne 1 km uzaklıktadır. En uzakta olan okul 2 km’dir.

Cumhuriyet İlkokulu………….Toplam öğrenci: 359

Yabancı Öğrenci: 320

Oran: %89.1 Yabancı öğrenci

Atatürk İlkokulu………………Toplam öğrenci: 481

Yabancı Öğrenci: 301

Oran: %62.57 Yabancı öğrenci

20 Temmuz İlkokulu…………Toplam öğrenci: 420

Yabancı Öğrenci: 180

Oran: %42.8 Yabancı öğrenci

Ersular İlkokulu………………..Toplam öğrenci: 410

Yabancı Öğrenci: 183

Oran: %44.6 Yabancı öğrenci

Cumhuriyet Ortaokulu……………..Toplam öğrenci: 256

Yabancı Öğrenci: 220

Oran: %85.9 Yabancı öğrenci

Atatürk Ortaokulu……………………Toplam öğrenci: 340

Yabancı Öğrenci: 190

Oran: %55.8 Yabancı öğrenci

Lütfi Pamukçu Ortaokulu………..Toplam öğrenci: 910

Yabancı Öğrenci: 186

Oran: %20.4 Yabancı öğrenci

Mihriban Emin Günel Ortaokulu…….Toplam öğrenci: 448

Yabancı Öğrenci: 141

Oran: %31.4 Yabancı öğrenci

Yabancı öğrencilerle karşılaşılan problemler:

Anne baba ya da velisi Türkçe bilmiyor bu yüzden aileler ile irtibat kurulamıyor. Çocukları eğitmek yetmiyor. Çocukların anne ve babalarının okul çağını geçmiş aile fertlerinin eğitimi ve Türkçe eğitimi için halk eğitim aracılığıyla kurslar açılmalıdır.

Okula gelen bu çocukların okuma ve eğitim düzeyleri tam olarak belli olmadığı için okul içinde belli bir süre 1-2 ay eğitimden geçirilmeli gelişim düzeylerine bağlı olarak sınıf seviyelerine kaydedilmelidir.

Yabancı öğrencilerin Türk kültürünü örf ve adetlerini öğrenebilmeleri ve uyum sağlayabilmeleri için bir okuldaki veya sınıftaki oranın %25 düzeyinin üzerine çıkmaması gerekmektedir. Belli bir düzeyi aştıktan sonra Türk öğrencilerin ailesinin ekonomik durumu iyi olanlar başka mahallere göç ediyorlar. Çoğunluk ya da belli bir oranın üzerinde yabancı öğrenci olunca kendi kültürlerini yaşam biçimlerini uygulamaya koymaya çalışmaktadırlar. Okullarda ve mahallelerde gettolaşma bir yapılanma oluşturmaktadırlar. Okullarda çeteleşme, kamplaşma başlamaktadır. Bir öğretmenimizin ifadesi ile yabancı öğrenciler Türkiye’den en az 50 yıl geride bir yaşam biçimine sahiptirler.

Temizlik konusunda büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu okullarımızın hem temizlik görevlisi sayısı artırılmalı hem de çocuklara ve ailelerine ulaştırılmak üzere temizlik ürünleri paketleri periyodik olarak okullarımıza velilere ulaştırılmalıdır.

Yabancı öğrenciler Ensar Muhacir duygusallığının dışına çıkmış devlet ve millet tarafından toplumsal ve sosyal bir olgu olarak ve problem olarak kabul edilip kalıcı çözüm önerileri ortaya konulmalıdır.

Ümmetin çocukları derken milletin çocuklarını kaybediyoruz.

Nevşehir PİKTES programına dahil edilmelidir. «Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi» projesi Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında «Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Mali İmkan» anlaşması (FRIT) çerçevesinde imzalanan sözleşme ile Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunda Milli Eğitim Bakanlığının faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan bir projeye dahil edilmelidir. Bakanlığın proje kapsamında hibe desteğinden Nevşehir yararlanmalıdır.

Uluslararası anlaşmalarla hibe desteği sağlanan İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) Avrupa Birliği Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı tarafından desteklenen programa Nevşehir dahil edilmelidir. Yine Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve finanse edilen Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP)’ne bu kadar yabancı öğrencinin olduğu Nevşehir dahil edilmelidir.

21 Kas 2022 - 08:45 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?