Şehit Yakını, Gazi ve Yakını Ücretsiz Serbest Seyahat Kartı

Türkiye içerisinde her yerde geçerli olan bu kartla demiryolları, deniz yollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlardan, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinde ücretsiz olarak yararlanır.

Bilindiği üzere 4736 Sayılı Kanun gereği Şehit yakınları, Gaziler ve yakınlarına Tanıtım ve Ücretsiz Seyahat Kartı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilmektedir.

Türkiye içerisinde her yerde geçerli olan bu kartla demiryolları, deniz yollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlardan, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinde ücretsiz olarak yararlanır.

Türkiye deki birçok belediye toplu taşımada kartlı sisteme geçildi ve de geçilmekte, Nevşehir ilimizde 11.10.2022 tarihinden itibaren toplu taşımada kartlı sisteme geçmiş bulunuyor.

Türkiye de tüm belediyelerin kartlı sisteme geçmesi, Şehit yakını, Gazi ve yakını her gittiği ilde ücretsiz seyahat edebilmek için o ilin toplu taşıma kartını almak zorunda veya serbest seyahat kartını ilgiliye göstermek zorunda.

Uygulamadaki bu aksaklık ve zorlukların giderilmesi için Nevşehir Vatan Sevdalıları Derneği Başkanı İhsan BİÇKİN, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Nevşehir İl Temsilcili Başkanı Zeki DİDİNMEZ Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bir görüşme yapılarak uygulamadaki aksaklık ve zorluklar dile getirildi.

Bakanlık; konu hakkında bilgi sahibi olduklarını, aksaklıkların giderilmesi için çalışmaya başlandığını, Konya ilimizin pilot bölge seçildiğini, alınacak veriler sonucunda Şehit yakını, Gazi ve yakınının kullandığı Ücretsiz Seyahat Kartlarının tüm belediyelerin toplu taşıma sistemine tanıtılması için çalışıldığını, bu çalışmanın kısa süre içinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.

Ek fıkra: 12/7/2013-6495/88 md. 24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun veya 28/5/1986 tarihli ve 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki hizmetleri sebebiyle vatani hizmet tertibinden aylık bağlananların; 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine veya 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre vazife malulü sayılarak aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; yukarıda sayılan kanunlara göre harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malulü sayılarak aylık bağlananlardan, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları, anne ve babaları; yukarıda sayılan kanunlara göre harp veya vazife malulü sayılacak şekilde hayatını kaybedenlerin ya da aynı kapsamda aylık almaktayken hayatını kaybedenlerin eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar.

12 Eki 2022 - 15:35 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Salih - zaten var olan bir şeyi millete yeniden yediren parti.....ak parti

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 16:02

Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?