Yüz Tipine Uygun Burun Şekli Nasıl Belirlenir?

Burun estetiği ameliyatında amaç yüzün diğer öğeleri ile uyum içerisinde olan bir estetik burun elde etmektir. Oluşturulan burun ile alın, dudaklar, elmacık kemikleri, gıdı, alın ve alt çene ucu ile uyumlu olması gerekir.

Yüz Tipinize Uygun Burun Şeklinin Belirlenmesi

Burun estetiği ameliyatında amaç yüzün diğer öğeleri ile uyum içerisinde olan bir estetik burun elde etmektir. Oluşturulan burun ile alın, dudaklar, elmacık kemikleri, gıdı, alın ve alt çene ucu ile uyumlu olması gerekir. Farklı kökenlerde ve farklı toplumlarda burun tipleri estetik açıdan doğal ve güzel görünen küçük farklar söz konusu olur. Burun estetiği yapacak olan cerrah hem burunla alakalı bu detaylara hem de yüze holistik( bütüncül) yaklaşabilmesi gerekir.

Genellikle erkek ve kadınlarda estetik olarak güzel kabul edilen yüzlerce burun ve yüz tipi incelenerek hem yüz hem de yüz içerisindeki bazı açılar, oranlar ve ölçülerle yüz tipine uygun burun olarak belirlenmiştir. Bunlardan birkaçı;

Burun ucu yüksekliği,

Burun tabanın genişliği,

Burun- dudak açısı,

Burun deliklerinin boyutu ve biçimi,

Burun sırtı ile burun ucu yüksekliği arasındaki oran.

Profilden, çaprazdan ve karşıdan bakıldığı zaman estetik açıdan önem arz eden bu oran ve ölçülere sadık kalındığında estetik bir burun görüntüsü elde edilmiş olur. Plastik cerrahlar tarafından burun estetiği açısından yeterince anlaşılmayan bir konu olarak; her burun tipinde istenilen şekil verilmeyebilir. Örnek olarak, kalın ve yağlı bir derisi olan bir burnu çok küçültmek ve ince açısal detaylar vermem mümkün değildir. Aynı şekilde burnu olabildiğince küçültmek de estetik bir sonuç vermez, burun içindeki uyumu sağlamak için burnun bir bölümünü küçültürken bir bölümünü daha belirgin hale getirmek gerekli olabilir.

Hangi Yüz Tipine Hangi Burun Şekli?

Yüzün karşıdan bakıldığı zaman üst, orta ve alt yüz kısımlarının yüksekliği, elmacık kemikleri, alın genişliğinden geçen hat üzerinde yüzün genişliği, elmacık kemiklerinin çıkıklığı, alt köşelerinin belirgin olup olmaması , alt çene ucunun büyük, alt çene hattının şekli ve alt çene hattının küçük olmasına göre farklı yüz tipleri ile karşılaşılır. Genel olarak en sık gözlenen yüz tipleri ise;

Elmas (Baklava) Yüz

Oval Yüz

Yuvarlak Yüz

Kalp Şekilli Yüz

Elmas- Baklava Yüz Tipine Uygun Burun Şekli

Baklava şekline sahip yüz tipinde bir yüz tipinde yatak düzlemde yüzün geniş bölgesi elmacık kemiklerinden geçen düzlem olarak bilinir. Çene ve alın köşeleri daha dar iken çene ucu daha belirgin şekildedir. Elmacık kemikleri, çene hattı alın bombeli ve çene ucu belirgin olur. Geçişleri daha açılı olan bu yüz şekli hem yatay hem de düşey düzlemde orantılı yüz tipi olarak kabul edilir. Bu yüz şeklinde burun ucu yüksekliği belirgin ve düz olması gerekir. Böyle bir burun yüzün belirgin olan elmacık kemikleri ve çene ucu ile daha çok uyumlu bir görüntü ortaya çıkarır. Dudak burun açısından geniş yani kalkık bir biçimde olmaması gerekir.

Yuvarlak yüz tipine uygun burun şekli

Yüzün eni boyunca yakın ve eşittir. Çene hattı daha yuvarlak,, keskin açılı geçişler bulunmaz. Yüzün alt ve üst kısımda birbirine eşit olur. Bu yüz şeklinde burun tipleri içerisinde hatları daha kavisli ve yumuşak geçişli olabilir. Diğer taraftan, böyle bir yüzde çene ucunun yüksekliğini implant veya yağ enjeksiyonu ile arttırmak, yanaklardaki dolgunluğu da bişektomi ile azaltarak elmacık kemiklerini ön plana çıkararak, yüzü yuvarlak görüntüden daha oval bir görünüme kavuşturmak düşünülebilir.

Böylelikle sadece burun estetiği ile elde edebilecek olandan daha estetik bir yüze sahip olmak mümkün olur.

Oval Yüz Tipine Uygun Burun Şekli

Çene hattı daha yuvarlak, çene köşeleri fazla açılı değildir. Yüzün üst bölgesi alt bölgesine göre daha belirgin olur. Yatay düzlemde yüzün en geniş kısmı elmacık kemiklerinden geçen düzlem olur. Bu yüz tipi, yüze kadınsı bir özellik katmaktadır. Hatlar köşeli ve keskin olmaz ve geçişler daha yumuşaktır. Güzel diye tabir ettiğimiz çoğu kadının yüzü oval yüz tipine genel olarak uygundur. Bu yüz tipine uygun burun, burun hatları da çene hattına uygun olarak daha yuvarlak ve yumuşak bir geçişe sahip olmalıdır.

Kalp Şekilli Yüz Tipine Uygun Burun Şekli

Bu yüz tipinin yüzün en geniş yeri elmacık kemiklerinden geçen düzlem olarak bilinir. Çene hattı çene ucuna doğru ani bir daralma gösterir, çene ucu küçük ve dar olduğu için kalp şekilli veya ters üçgen yüz şekli olarak adlandırılır. Bu şekle sahip bir yüzde yeterince küçük olmayan burun tipleri zaten belirgin olan orta yüzü daha da belirginleştirir. Küçük bir burun, çene ucu kenarları ve çene hattı yağ enjeksiyonu ile daha dolgun ve oval haline getirilirse orta yüzle dengeli ve daha estetik bir yüz elde edilebilir.

Doğru Cerrah Seçiminin Önemi

Rinoplasti, halk arasında bilinen bir diğer adıyla burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle de anılan bu işlemde amaç burun yüz orantısını iyileştirerek daha güzel bir görünüm ortaya çıkarmak ve daha rahat nefes almasını sağlamaktır. Burun, yüzümüzün tam merkezinde yer aldığı için yüz güzelliğinin ana belirteci olarak da belirtilebilir. Burada önemli olan yüzde güzel duran, simetrik, orantılı bir burun oluşturmak. Bu sebeple kişiye özel, kişinin yüz hattına uygun bir burun şekli belirlenerek cerrahi bir planlamayla burun estetiği yapılır. Daha önce pek çok sayıda hastalarından edindiği tecrübe ile yüz yapısına göre hangi burun şeklinin daha güzel görüneceğine ilişkili olarak hastalarını bilgilendiren Op. Dr. Sedat Baş, hastalarını bilgilendiriyor ve önceki yapılan işlemlerdeki fotoğraflar ve simülasyon yöntemi ile nasıl bir burun istedikleri konusunda titiz bir şekilde yardımcı olmaktadır.

Sedatbas.com adresinden beklentileriniz ve gereksinimleriniz doğrultusunda siteyi inceleyip iletişime geçebilir ve en doğru işlem ile yaşam kalitenizi, özgüveninizi ve enerjinizi doğrudan arttırabilirsiniz.

20 Tem 2022 - 21:16 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?