Kapadokya’da Prodüksiyon Şirketlerinin Çilesi Bitmiyor!

Kapadokya’da sinema, TV, reklam ve belgesel sektörüne yeni bir soluk getiren Veritas Cast Ajans sahibi Ahmet Yıldız, bölgedeki cast ajanslarının yaşadıkları sorunları dile getirerek çözüm bulunmasını istedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kapadokya’da sinema, TV, reklam ve belgesel sektörüne yeni bir soluk getiren Veritas Cast Ajans sahibi Ahmet Yıldız, bölgedeki cast ajanslarının yaşadıkları sorunları dile getirerek çözüm bulunmasını istedi.

“Bundan tam 60 milyon yıl önce Erciyes Güllü Dağ ve Hasan Dağı aktif volkanlarken püskürttükleri lavlar ile Kapadokya’nın temelleri atılmıştır. Doğanın uzun emeği ile bölgeyi peribacaları ile adeta nakış nakış işlemiştir. Doğanın bize vermiş olduğu bu güzelliği korumak geliştirmek hepimizin görevidir.” Diyerek sözlerine başlayan görev Ahmet Yıldız, sektörün bölgedeki serüvenini şöyle anlattı:

"BÖLGEMİZDE 1968’Lİ YILLARIN BAŞINDA BAŞLAYAN SİNEMA, TV, REKLAM, BELGESEL SERÜVENİMİZ"

Hazır bir plato olma özelliğinden dolayı çekim masraflarını da çok azalttığı için bölgenin yıllar içinde yüzlerce sinema filmi, dizi ve belgesele ev sahipliği yaptığını belirten Yıldız, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kapadokya’da son 40 yılda; 32 ülke, toplam 193 film, dizi film, şov programı, belgeseller tanıtım ve reklam filmi çekildiğini, en çok ilgi gösteren ülkenin ise, yaklaşık 80 şov programı, belgesel ve tanıtım filmini Kapadokya’da çeken Japonya olduğunu söyledi.

Bölgede Türkiye ve Japonya dışında çekim yapan 31 ülke olduğunu da ekleyen Yıldız, bu ülkeleri e şu şekilde belirtti: “Almanya, Brezilya, Suudi Arabistan, ABD, Çin, Hindistan, Ukrayna, Danimarka, Bulgaristan, İtalya, Güney Kore, Rusya, Endonezya, Hollanda, Singapur, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Malezya, Hırvatistan, İngiltere, Pakistan, İspanya, Vietnam, Arjantin, İspanya, Tayvan, Kanada, Fransa ve İsveç.”

2018’den bu yana Paskal sinema filmi, Fliggy seyahat aplikasyonu reklam filmi, OPPO GSM reklam filmi, Zümrüdüanka dizi, Güvercin dizi, Kaygısız baş sinema filmi, Durga Bollywood sinema filmi, Kurak Günler sinema filmi, Youtube Murat Soner Klişeler, Youtube Taha Ulukaya Parodi, Aşıklar Bayramı sinema filmi ile “Veritascastajans” olarak çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Ahmet Yıldız, sektörün diğer en önemli sorunlarını tek tek şöyle dile getirdi;

“Çekimlerde yeri geldiğinde dakikalarla yarışırken Nevşehir Havalimanı’na inen uçakların yetersizliğinden ötürü Kayseri lokasyonunu kullanmak bize zaman kaybettirmektedir.” Diyen Yıldız, ayrıca doğal film platosu olan yüzlerce yapıma ev sahipliği yapmış Kapadokya bölgesinde Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi’nde Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nün ne zaman açılacağını merak ettiklerini söyledi.

Son olarak, Kapadokya Alan Yönetimi Başkanlığı tarafından belirlenen fotoğraf, reklam, dizi, film ve TV filmlerinin yeni fiyat tarifesinin sektör şirketlerini zor duruma soktuğunu da ifade eden Yıldız, “Yetkili mercilerden hiçbir şekilde çağrılmadık görüş ve önerilerimiz alınmadı. Bu sektörde çalışan bütün arkadaşlarımız ve bizler bölgemizin kültür elçileriyiz. Kapadokya bölgemiz tanıtımına katkı sunacak her şeye varız. Çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bölgemizin geleceği adına yetkililerden konuyu tekrar gözden geçirmeleri ricamızdır. Sağlıcakla sevgiyle kalın.” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

21 Haz 2022 - 14:14 - Yaşam