TİGAD Başkanı Geçgel "Üç Yıllık Mücadelemiz Neticeye Ulaştı"

Türkiye'de internet, ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlamıştı, 1999 yılına gelindiğinde klasik habercilik anlayışını ortadan kaldıracak hızlı dönüşümün temelleri atılarak ilk haber sitesi kuruldu.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

-Yeni Basın Yasası ve TİGAD'ın Başarısı
Türkiye'de internet, ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlamıştı, 1999 yılına gelindiğinde klasik habercilik anlayışını ortadan kaldıracak hızlı dönüşümün temelleri atılarak ilk haber sitesi kuruldu.
Aradan geçen yaklaşık 30 sene boyunca denetimsizlik ve başıboşlukla günümüz Türkiye'sinin karmaşık basın algoritmasına binlerce haber ve kendisine haberci kisvesi yakıştıran medya sayfaları eklemlendi.
Geçmiş ve günümüz karmaşanın yanı sıra yakın gelecekte haberi sosyal medyadan takip etmek isteyenlerin oranı günden güne artış sağlarken yeni sorunlarla baş etmek için yeni bir basın yasasına ihtiyaç duyulmaktaydı.
Bundan 3 yıl önce sorun yumağına el atan bir grup internet gazetecisi dernekleşerek TİGAD ( İnternet Gazeteciliği

Derneği)'ni kurdu ve kısa zamanda Genel Başkan Okan Geçgel önderliğinde 65 ilde temsilcilikleri atayarak teşkilatlanmasını hızla sürdürdü, bu hızlı ilerleyişi ile beraber kanun yapıcılar başta olmak üzere, hükümet ve TBMM'de grubu bulunan parti temsilcileri, milletvekilleri, belediye başkanları, kısacası tüm siyasiler ve bürokrasi ile bu yasanın gerekliliğini akıllara kazıdı, her masaya yasa taslağını sundu.
Bu çalışmaların ardından TİGAD'ın varlığını ve baskısını hisseden siyaset, dijital mecralar komisyonuna davet ederek yasanın maddelerinde olması gerekenlerle ilgili TİGAD'ı paydaş ilan etti.
BBP genel başkanı Mustafa Destici başta olmak üzere bir çok siyasi parti lideri ve siyasetçi, TİGAD'ın hazırlamış olduğu kanun maddelerini görüşü olarak benimsedi.
Sonuç itibarı ile hem iletişim başkanlığı yetkilileri ve Başkan Fahrettin Altun ile hemde dijital mecralar komisyonu yetkilileri ve başkan Hüseyin Yayman ile yapılan görüşmeler doğrultusunda bugün çıkmasına sevindiğimiz , özlük haklarımıza kavuşacağımızı umduğumuz, tehdit ve şantajdan beslenen meslek dışı medya alanlarını gazetecilik isminden uzaklaştıracak, basının etik yasalarına sahip çıkan ekipler tarafından tasarlanan, uygulamaya konması için fedakarca çalıştaylar ve girişimler yapan TİGAD'ın başarısı herkes tarafından kabul edilecektir diye düşünüyoruz.

27 May 2022 - 17:30 - Gündem