Sosyal Medya Yasakları mı Geliyor!

Dijital Medya Yasası'nın Haziran ayında çıkması beklenirken 'sosyal medya yasakları geliyor' şeklinde algı politikası oluşmaya başladı. Bilgi kirliliği ile ve yasanın çıkması için 3 yıldır mücadele veren TİGAD ( Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği) Genel Başkanı Okan Geçgel, sonuna gelen çalışmaları yakından takip ederek paydaş olduğu Dijital Mecralar Komisyon Başkanlığı ile görüşmelerini sürdürüyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Dijital Medya Yasası'nın Haziran ayında çıkması beklenirken ' sosyal medya yasakları geliyor' şeklinde algı politikası oluşmaya başladı. Bilgi kirliliği ile ve yasanın çıkması için 3 yıldır mücadele veren TİGAD ( Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği) Genel Başkanı Okan Geçgel, sonuna gelen çalışmaları yakından takip ederek paydaş olduğu Dijital Mecralar Komisyon Başkanlığı ile görüşmelerini sürdürüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TİGAD ( Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği) Genel Başkanı Okan Geçgel, yakında çıkacak yasanın içeriğini 'Sosyal Medya Yasakları' geliyor şeklinde gösterilmesini eleştirirken, çalışmalarını "internet haberciliği yapan binlerce meslektaşımızın özlük hakları için mücadele ve bir domain alarak interneti şantaj ve tehdit unsuru olarak kullananlarla mücadele eden bir yasa olması için gece gündüz uğraş veriyoruz"  şeklinde özetledi.

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Biz öncelikle internet gazeteciliği, internet medyasının temel sorunlarını ve problemlerini en yetkili isimlere götürmek amacıyla ciddi gayretler sarf ettik. TBMM grubunda bulunan tüm siyasi partilere, medyadan sorumlu genel başkan yardımcılarına bizzat, genel başkanlara, ulaşabileceğimiz herkese biz bu sorunları, problemleri dijital medyadaki sorunları ve problemleri taşımaya gayret gösterdik. Yaklaşık 3 yıldan buyana Türkiye'de boşluğu olan, yasalarda herhangi bir tanımı olmayan dijital medyanın kanunlaştırılması, kanunda bir tanımının konulması konusunda çok ciddi bir gayretler sarf ediyoruz. TİGAD olarak biz daha önce hazırlamış olduğumuz bir yasa taslağını da siyasi parti genel merkezlerine hem TBMM de grubu bulunan partilerin grup başkanlarına başkan vekillerine bizzat ileterek bu sorunları dile getirdik.

Bununla ilgili iletişim başkanlığı ile birçok kez görüştük. İstanbul'da Fahrettin beyle bir araya geldiğimizde bu problemin biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söylemiştik. Onlarında bir çalışması var. Dijital mecralar komisyonu yeni kuruldu, kurulur kurulmaz dijital mecralar komisyon başkanı Hatay milletvekili Hüseyin Yayman hocamızı makamında ziyaret ettik. Bu sorunları ve problemleri dile getirdik. Kendisinden destek istemiştik hatta o zaman bize bir söz vermişti dijital mecralar komisyonunun ilk yapacağı işlerin başında dijital medya kanunu çıkarmak olacak demişti. Hüseyin hocayla o günden başlayan diyaloğumuz, iş birliğimiz bugüne kadar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde canlı yayında bu konuda bizimle paydaş olduğunu da dile getirdi ve biz şuanda paydaşız. TBMM dijital mecralar komisyonu ile paydaşız ve bu kanunu biran önce çıkarmak için gayret gösteriyoruz.

KANUN TEKLİFİNDE NELER VAR

Örneğin Malatya'da Kahramanmaraş'ta Erzurum'da bu kanun çıktığı zaman sadece şartları yerine getirecek belki 20 belki 30 haber portalı kalacak. Kaçak köçek çok yayın var. Sadece amacı tehdit, iftira olan bu şekilde kazanım elde etmeye çalışanlar var. Bunları ayırt etmek lazım. Bunu da ancak kanunla ayırt edebiliriz. Bir kanunu olursa bir bağlayıcılığı olursa, yasalarda tanımı olursa, bir yasal zemin olursa ancak bir çözüme kavuştura biliriz. Aksi takdirde bunu çözüme kavuşturmak imkânsızdır.

İZLEYİCİSİNE OKUYUCUSUNA ANLIK ULAŞAN HABER SİTELERİN EDİTÖRLERİ NASIL ETKİLENECEK

Haberler.com, Haber Türk, Ensonhaber gibi günlük haber yapan ve milyonlara ulaşan siteler var. Vergisini ödeyen resmi çalışan kurumlar var. Burada çalışan editörler, muhabirler, yayıncılar gazeteci olamazken bir ilçede haftalık 20 tane gazete basarak gazeteci olan iletişim başkanlığı kartına sahip olan sözde gazeteciler var. Biz kanun olduğu zaman bu kurumlarda çalışan arkadaşlarımız resmi gazeteci olacak. İletişim başkanlığının vermiş olduğu basın kartı hakkından yararlanacaklar, her şeyden önce bütün sosyal hakları güvence altına alınacak. Geçtiğimiz zamanlarda basın mensupları aşıda öncelik grubu içerisine alındı fakat bundan dijital medya çalışanları yararlanamadı. Bu dönem iletişim başkan yardımcısı ile birebir görüşerek  sağlık bakanlığına bir talep yazısı yazdırıp dijital medyadaki çalışan arkadaşları gruba dâhil ettik. Sorduğumuzda herhangi bir yasalarda tanımı olmadığı için gazeteci olarak tanımlanmadığını söyleniyor.

Biraz öce söylediğimiz haberler.com en son haber son dakika haber bunlar bir haberi anlık milyonlara duyura biliyorlar. Son zamanlarda internet ortamında dolaşan Medya Ankara'nın yayınlamış olduğu bir video elli milyon izleniyor. Dolayısıyla bunu bir basılı gazetenin bu kadar insana ulaştırması imkânsızdır. Yerel gazetelerin tirajı zaten ortada. Dolayısıyla bir haberi milyonlara duyuran gazeteci arkadaşımız gazeteci olarak kabul görmüyor, ama haberi belki yüzlere belki on binlere ulaştıran bir gazeteci arkadaşımız gazeteci olarak tanınıyor. Burada bir hak kapısı var biz öncelikle bu hak kapsının giderilmesini talep ediyoruz. Sunmuş olduğumuz taslakta çalışan arkadaşlarımızın özlük haklarından tutunda haber portallarının resmi olarak tanınması resmi ilandan yararlanması basın ilanından yararlanması bütün bunlar bu içerikte yer almaktadır. Dijital medyanın yazılı görsel ve işitsel medyanın yararlanmış olduğu tüm haklardan yararlanması konusunda hazırladığımız taslakta hepsine yer verdik. Önümüzdeki günlerde bu taslak meclis genel kuruluna gelecek ve meclis bu işe son noktayı koyacak ve bu kanunu çıkartacak.

TBMM Dijital mecralar komisyonu da şuanda bu işi gündemine aldı. Komisyon bunu değerlendiriyor son şekli vererek meclise gönderecek, mecliste konuşulacak. Eğer eklenmesi gereken yerler varsa eklenecek veya çıkartılması gereken şeyler varsa çıkartılacak ve meclisten onay aldıktan sonra bu kanun yasallaşmış olacak.

27 May 2022 - 16:24 - Gündem