Türkiye Genç Fikirler Birliği Platformu Başkanından Üniversite Yorumu

Türkiye Genç Fikirler Birliği Platformu Başkanı, Kişisel Gelişim ve Psikoloji Yazarı Mert Can Aslantaş, eğitim konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Aslantaş “Herkesi üniversite mezunu yapman bir toplumu geliştirmez, aksine vasıfsız üniversite mezunu sayısını arttırır” dedi.

Türkiye Genç Fikirler Birliği Platformu Başkanı, Kişisel Gelişim ve Psikoloji Yazarı Mert Can Aslantaş,  eğitim konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Aslantaş eğitimde güncel sistemlerle kalite sağlanamayacağını belirterek; "Üniversite Sınavı barajlarının kaldırılması, yükseköğretimi ilköğretime dönüştürmektir. Üniversitelerin arttığı günümüz toplumunda, "educational level" ne kadar artsa da kalite ne yazık ki yerlerde sürünmeye başlayacak. Herkesi üniversite mezunu yapmak bir toplumu geliştirmediği gibi çöküşüne zemin hazırlamaktır. Eğitim yuvaları artık hayalsiz, umutsuz, işsiz bir nesil yetiştirmeye başladıysa; bir yerlerde yanlışlık olduğu aşikardır. Bizler yerleştirilen öğrenci sayısı ile övünmemeli, o öğrencilerin yerleştiği programda ne kadar verimli olacağı düşüncesi ile hareket etmeliyiz. Seneler sonra bir gün doktorların teşhisi ile sağlığımızı kaybeder, eczacının önerisi ile yanlış ilaç kullanır, adalet ile ters düşen, hakkaniyetten uzak yargıçlar ile ve yargıçlara boyun eğen avukatlar nezdinde çatışır, projesiz ve plansız mimarlar ile yanlış kentleşir, öğretmenliği "rahat meslek" tanımıyla seçmiş öğretmenlere denk gelirsek bu durum artan üniversiteler ve bu üniversitelere girişin basitliği kapsamında eğitim düzeyi yüksek olan toplumun eğitilmemiş zihninden kaynaklanacaktır." sözlerine yer verdi.

 

24 May 2022 - 08:45 - Yaşam