Nevşehir'de Barbunya Yetiştiriciliği Denemesi Yapılacak

Nevşehir’de ürün deseninin çeşitlendirilmesini hedefleyen Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce deneme çalışmaları devam ediyor.

Nevşehir’de ürün deseninin çeşitlendirilmesini hedefleyen Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce deneme çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Nevşehir’de yetiştiriciliğini uygun görülen Baklagillerden Barbunya yetiştiriciliği denemesi yapılacak.

Konu hakkında açıklamada bulunan Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş; “Tercih edilen Barbunyalar oturak çeşitler olup büyük çoğunluğu kırmızı olmak üzere beyaz çeşitler yazlık ve güzlük olarak denenecek. İl merkezde deneme amaçlı Kavak, Göre, Kaymaklı Kasabaları ile Çiftlik ve Çardak Köylerinde 5 lokasyonda Sertifikalı Barbunya tohumu ekimi gerçekleştirildi.  

Ekim yapılan alanlar İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri ve teknik personelleri tarafından izlenecek ve üreticilere rehberlik ederek her aşamada takip ve kontrolleri sürecek. Bu çalışma ile bölge ve ülke ekonomisine katkı yanında barbunyanın bakımı, beslenmesi, adaptasyon, hastalık-zararlı etmenleri ve mücadelesi gibi üretim sürecinde karşılaşılacak sorunlar ve çözümler üreticilerce tecrübe edilmiş olacak.  

Alternatif Ürün olarak münavebeye girebilecek ürünlerin deneme çalışmaları devam etmekte olup her türlü teklif ve öneri için İl/ İlçe Müdürlükleri ile irtibat kurabilirsiniz” dedi. 

20 May 2022 - 16:27 - Gündem