Başkan Gülmez Canan Kaftancıoğlu'na Verilen Cezayı Kınadı

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Yargıtay tarafından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezayı kınayarak, Türkiye'nin hukuk ve adaletin katledildiği karanlık, despotik bir dönemden geçtiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Yargıtay tarafından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezayı kınayarak, Türkiye'nin hukuk ve adaletin katledildiği karanlık, despotik bir dönemden geçtiğini söyledi.

Başkan Kamil Gülmez yaptığı basın açıklamasında, "Tek adam rejimi tarafından yaratılan bu karanlık dönemde, İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na, Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamanda Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel Anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır." diyerek, "Saray rejimi İstanbul başta olmak üzere, kaybettiği belediyelerin halen hazımsızlığını yaşıyor. Bu hazımsızlığın, yerel seçimlerden sonra, iktidarını kaybedeceği korkusuna dönüştüğünü görüyoruz, yaşıyoruz. Saray rejimi, iktidarını kaybedeceği korkusuyla toplumun her kesimindeki despotik baskılarını giderek artırıyor." ifadelerinde bulundu.

"Çare Millettir, Demokrasidir, Sandıktır"

"Ancak korkunun ecele çaresi yok." diyen Başkan, erken seçim çağrısı yaparak, "Çare millettir, demokrasidir, sandıktır." dedi.

Konunun dışına çıkarak iktidarın uyguladığı ekonomi ve adalet politikasını da eleştiren Başkan Gülmez, "Ekonomiden dış politikaya, her alanda ülkemizi ekonomik ve siyasi uçuruma sürükleyen, halkla dalga geçen, gündelik popülist politikalarla varlığını çaresizce sürdürmeye çalışan Saray rejiminin iktidarını kaybetme korkusu, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ve siyaset yapma yasağı ile vücut buldu.
O nedenle yasaların, bilimin, sanatın, insan haklarının rafa kaldırıldığı bu karanlık ortamda, 2019 yılındaki Ağır Ceza Mahkemesi kararına nasıl şaşırmadıysak, Yargıtay kararına da şaşırmadık.

Çünkü biliyoruz ki, kamuoyu vicdanını yaralayan ve adalete olan güveni bir kez daha sorgulatan bu kararın kaynağı hukuk değil ucube Saray rejimidir.
Ülkemizde hukuk vesayet altındadır. Adalet yok edilmiş, anayasa rafa kaldırılmıştır. İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen karar da, hukuk ve adalete göre değil, Sarayın vesayetçi rejiminin diliyle yazılmıştır.

Bu karar, hukuksuz bir karardır. Millet adına verilmeyen bu karar, vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir." dedi.

"Canan Yüreklidir, Canan Cesurdur, Canan Bizimdir"

"Biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak kökeni Kuvayı Milliye’ye dayanan büyük bir davanın evlatlarıyız. Bizim davamız demokrasi davasıdır; bizim davamız hak, hukuk ve adalet davasıdır; bizim davamız açlığa, yoksulluğa, haksızlığa karşı olanların davasıdır. Bu nedenle mücadelemiz bu ülkeyi aydınlığa çıkarma mücadelesidir. Mücadelemiz haktan, hukuktan, adaletten yana olanların mücadelesidir. Biz onlar gibi “mağdur edebiyatı” yapmayacağız, mağrur duruşumuzu, onurlu duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz. Her türlü hukuksuzluğun karşısında durduğumuz gibi, bunun karşısında da dimdik duracağız." diye konuşan Gülmez,
Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen kararları tanımayacaklarını belirterek, "Yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar, adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız, susmayacağız. Zulmün, zorbalığın hesabı soruluncaya kadar tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlığın karşısında dimdik duracağız." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu'nun yaptığı adalet yürüyüşe değinen Gülmez, "Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe 21 Mayıs’ta İstanbul’dan Maltepe’den, Sayın Genel Başkanımızın 25 günlük tarihi hak, hukuk, adalet yürüyüşünü noktaladığı o meydandan hep birlikte tek yürek tek ses olarak “dur” diyeceğiz.
İstanbul’dan yükselen güçlü sesimizle ucube Saray rejiminin ülkemizi uçuruma sürükleyen yönetim anlayışına “dur” diyeceğiz." diyerek partisinin yandaşlarına 21 Mayıs'ta İstanbul Maltepe'de düzenlenecek olan mitinge  çağrı yaptı.

Genel Başkan Kılıçtaroğlu'nun sözleri ile konuşmasını noktalayan Gülmez, “Hiç endişe etmeyin, zalimin zulmü karşısında asla geri adım atmayacağız. Yüreğimizle, aklımızla, mantığımızla ve halka duyduğumuz sevgiyle yolumuza devam edeceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek!
Canan yüreklidir, Canan cesurdur, Canan bizimdir
Canan Türkiye’dir.." dedi.

18 May 2022 - 12:25 - Siyaset