Hipertansiyon Hastalığı Nedir?

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Behlül Kahyaoğlu 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Dünyanın en önemli sağlık problemleri arasında olan ve yüksek kan basıncı olarak da bilinen hipertansiyonun Türkiye’de de sık görülen bir hastalık olduğunun altını çizdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Behlül Kahyaoğlu 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Dünyanın en önemli sağlık problemleri arasında olan ve yüksek kan basıncı olarak da bilinen hipertansiyonun Türkiye’de de sık görülen bir hastalık olduğunun altını çizdi.

50-60 Yaş Üstü Kişilerin Yüzde 50’si Hipertansiyon Hastası

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Behlül Kahyaoğlu, toplumda 50-60 yaş üstü kişilerin yüzde 50’sinin hipertansiyon hastası olduğunu, bunların da yarısının durumlarının farkında olmadığını belirterek, "Hipertansiyon sinsi bir hastalık, vatandaşların birçoğu hipertansiyon hastası olduklarının farkında bile değiller" dedi.

Uzman Kardiyoloji Uzmanı Dr. Behlül Kahyaoğlu " Hipertansiyon kan basıncının 140'a 90 milimetre civarında yüksek ölçülmesi durumudur. Tansiyon aleti cihazlarıyla bunun tanısını kolaylıkla koyabiliyoruz. 140 90'ın üstünde olduğu zaman özellikle damarda sertleşme ile başlayan daha sonra felç inme kalp krizi gibi sorunlara yol açan hipertansiyon, çok sıklıkla görülür. Genellikle gözden kaçırılıyor çünkü hipertansiyondan şüphelenmek için özellikle cihazla ölçüm alınması gerekiyor. Çoğu zaman hiçbir şikayete daha iyi ol açmıyor olabilir o yüzden kan basıncının düzenli bir şekilde ölçülmesi gerekiyor ki tanı için bize yardımcı olsun.” Dedi.

Gizli Tansiyon: Sessiz Katil!

Gizli tansiyon yani hipertansiyon hastalığına çoğu zaman sessiz katil denildiğini belirten, Dr.Kahyaoğlu, bunun sebebinin hipertansiyonun çoğu zaman hastalığın yüzde 70 - 80'inde soruna yol açmadığını, bazen ense ağrısı, baş ağrısı gibi şikayetlere yol açabildiğini söyledi.

“Tansiyonun 5 Dakika Dinlendikten Sonra Ölçülmesi Sağlıklı Olur”

“Benim hiçbir şekilde şikayetim yok diyerekten tansiyon hastalığına hiçbir şekilde tedavi getirmez diye düşünmemek gerekir. Özellikle kan basıncının 5 dakika dinlendikten sonra ölçülmesi sağlıklı olur.” Diyerek sağlıklı tansiyon ölçümü hakkında bilgi veren Dr.Kahyaoğlu, “Tedavide genellikle ilaç tedavisi uyguluyoruz ama bunun yanında yaşam değişikliği dediğimiz hızlı tempoda yürüme tuzsuz yiyecekler kilo verme gibi yaşam tarzı değişiklikleri tansiyon düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Hipotansiyon ise yüze atmış olduğu zaman hipotansiyon oluyor genellikle genç kadınlar ve kızlar da görülebiliyor çok fazla bir sağlık sorunu olduğu gözlemlendi; genellikle halsizlik ve baş dönmesi olduğu söyleniyor.

Hipotansiyon bayılmaya yol açmadığı sürece herhangi bir tedaviyi yapılmaya gerek yok şikayetçi olduğu zaman tuzlu ayran içilmesi gerekiyor.” İfadelerinde bulundu.

17 May 2022 - 14:47 - Sağlık