Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün Süne Mücadelesi

Nevşehir genelinde Süne mücadelesi kıymetlendirme sürvey çalışmaları başladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Süne hububatın en önemli zararlısıdır. Özellikle buğdayların başaklarında yaptığı emgi zararı ile verimde ve kalitede azalmaya neden olmaktadır. Zarar gören daneler tohumluk olarak kullanılamayacağı gibi hamur olma özelliğini de kaybetmektedir.

Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Koordinatörlüğünde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerince, Süne Mücadelesi çalışmalarında 2022 üretim yılı için 1 kontrol, 12 sürvey ekibi olmak üzere toplam 13 ekip kuruldu ve ekiplerde 41 Teknik eleman görevlendirildi.

Nevşehir genelinde Köy/Belde/Mahallede Süne mücadelesi kıymetlendirme sürvey çalışmaları 13 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başladı.

Nevşehir'de süne mücadelesi ile ilgili teknik çalışmalar  Tarım ve Orman il Müdürlüğü tarafından yapılmakta ve zararlının yoğun (mücadele eşiği üzerinde) olduğu alanlar mücadelede görev alan ekipler tarafından belirlenerek ilaçlanacak sahalar üreticilere duyurulmaktadır.

Süne zararlısı ile mücadelede üreticilerin Müdürlüğün duyurularına göre hareket etmeleri, gereksiz ilaçlamalardan kaçınmaları hem bizim için faydalı olan canlıların doğada yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayacak hem de çevrenin kirlenmesini önleyecektir. 

13 May 2022 - 11:05 - Çevre