Dünya Hemşireler Günü Kutlu Olsun !

Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl dünya genelinde 12 Mayıs tarihinde (Florence Nightingale'in doğum günü) kutlanan özel gün.

Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl dünya genelinde 12 Mayıs tarihinde (Florence Nightingale'in doğum günü) kutlanan özel gün.

Bizler de CT Haber TV ekibi olarak bugünün anlam ve önemini Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü - Kamu Hastaneleri Birliği Hizmetleri Başkanı - Dr. Tarık AKBAŞ , Genel Yoğun bakım sorumlusu Deniz Şenol ve Hemşire Esma'ya mikrofonlarımızı uzattık.

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Birliği Hizmetleri Başkanı Dr. Tarık Akbaş

''İlimizde ve tüm Türkiye’de çalışan hem kamu hem özel sektörde görev yapan tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs hemşireler gününü kutluyorum.

12 Mayıs tarihinin tabi ki de büyük bir önemi var. Bütün dünyada 1954 yılında ülkemizde ise 1956 yılından itibaren kutlanmaya başlanılan modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale'nın aynı zamanda doğum günü. Sağlık hizmeti sağlık sektörü doktorundan hizmetlisine kadar bir ekip işidir. Her birinin ayrı bir sorumluluğu bulunmakta. Hemşirelerimiz de bu koordinasyon da vazgeçilmez bir yeri olan önemi olan sağlık meslek mensuplarından biri. Özellikle pandemi döneminde yakın geçmişte yaşadığımız pandemi de çalışan emeğini esirgemeyen gecesini gündüzüne katan bütün hemşirelerimizin hemşireler gününü kutluyorum'' dedi.

Genel Yoğun Bakım Sorumlusu Deniz Şenol

''Hemşirelik mesleğini ben kendim bilerek seçtim. Bu görevin kutsallığını, ne kadar emek verdiğimizi, hem sevgi hem şefkat , hoşgörü içerisinde bu görevi icra ediyorum .Daha görevde 21. yılımdayım. Ömrümün yettiği yere kadar bu mesleği icra edeceğim. COVID-19 zor bir süreçti .Ben yoğun bakım tarafındaydım. Covit'in başladığı andan itibaren hep içindeydik.

Hiçbir zaman umudumuzu yitirmedik ve elimizden geldiğinin en iyisini yapmaya çalıştık. Bundan sonra da gücümüzün yettiği yere kadar mücadeleye devam edeceğiz. Tüm meslektaşlarımın Dünya hemşireler günü kutlu olsun. İnşallah daha güzel şartlarda bizlerin kıymetini bilen daha güzel günler bizi bekler''

Görev yapmakta olan bir diğer hemşire ise ''20 yılı aşkın bir süredir Nevşehir Devlet Hastanesi'nde acil bölümünde çalıştım ve çalışmaya da devam ediyorum. Özveriyle, istekle, şevkle çalışıyoruz. Zor bir dönemden geçtik ve bunu da iyi bir şekilde atlattığımızı düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte bizim için daha iyi olur daha kolay koşullarda çalışırız. Hastanemiz o açıdan bize gereken yardımları yapıyor, biz de bu durumdan memnunuz .Zor koşullardan geçtik ama biz bu işin bilinciyle devam ediyoruz.

Savaş olduğu anda kaçmak kimseye yakışmaz hemşirelik görevi en kötü günlerde bile sağlam durabilmek. Biz de sağlam durmayı başarabildik. Hastalarımıza en faydalı olabileceğimiz şekilde elimizden geleni yaptık. Meslektaşlarım gerçekten bu işi severek hakkıyla yapıyorlar. Tüm meslektaşlarımın bu işe gönül vermiş bütün arkadaşlarımın günlerini kutluyorum''

12 May 2022 - 21:22 - Sağlık