Kayakapı Hakkında Bilinmeyen Gerçekler!

Kayakapı Premium Caves Capadocia Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler Kayakapı Otel’in dünyanın en sıra dışı oteli seçilmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yakup Dinler, Kayakapı’ya dahil bilinmeyenleri açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kayakapı Premium Caves Capadocia Oteli  Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler Kayakapı Otel’in dünyanın en sıra dışı oteli seçilmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yakup Dinler, Kayakapı’ya dahil bilinmeyenleri açıkladı.

Dinler ilk olarak Kayakapı Otel’in kira bedelinin çok ucuz olduğu söylentilerine yanıt verdi.

Dinler; ‘’Burası kamulaştırıldı parasını biz ödedik şirket olarak belediye adına tapular tescil edildi. Biz bu parselleri tek tek belediyeden 49 yıllığına kiraladık. Kira bedeli bu yıl 7 bin, 8 bin TL civarında bir rakamdı. Bizim buraya şirket olarak, Dinler Otel Turizm olarak milyon Euro harcadık. Biz o milyon Euroları ödemeseydik bu kamulaştırma yapılmayacaktı. Kayakapı Ürgüp belediyesinin en değerli varlığı olmayacaktı ve biz burada oturuyor olmayacaktık. Ürgüp’te olanlar bilir Kayakapı harabe haldeydi buradan taşlar çalınıyordu. Biz burayı ayakta tuttuk. Evet bizim bir kira sözleşmemiz var. Biz buraya kadar para harcadıysak tabii ki burayı işleteceğim. Biz burada nitelikli turist ağırlıyoruz ve bunun en çok Ürgüp’e faydası var.  Biz olmasaydık buranın kamulaşması yapılamazdı. Bizim tarafımızdan bu kamulaşma yapılmamış olsaydı bu mülk olmayacaktı.

Dinler; Kayakapı’nın bir kısmının mühürlendiğine dair çıkan iddialara da yanıt verdi.

‘’Ürgüp Belediyesi tarafından Kayakapı’ya herhangi bir sebep bildirilmeksizin bize özel olarak başlatılan ve yaklaşık bir buçuk aydan fazla süren sistematik bir denetleme var. Bilinmelidir ki işletmemizin Ürgüp belediye başkanı tarafından hazırlanan sözleşme hükümleri çerçevesi dışında herhangi bir eylemi bulunmamaktadır. Kayakapı’da mühürleme yapıldığına dair konu olan tek parsel, proje dışındadır. Kayakapı projesine dahil bir yer değildir hazineye ait bir kaya depodur. ‘’ 

Peki Ürgüp Belediyesi neden bir sebep bildirmiyor? Bu denetlemeler sadece Kayakapı’ya özel mi yapılıyor ? Kirada problem olmayan yerde bir buçuk ayda bir neden denetleme yapılıyor?

‘’Biz daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadık başka tesislerinde karşılaştığını duymadım. Bilmiyorum belki de benle başladılar. Eğer benle başladılarsa başka tesislere de yapmak zorundalar. Bu sadece ben de kısıtlı kalırsa burada yanlış olacağını düşünüyorum. Kamuoyunda adı sıkıntılı geçen birçok yer var. Bu bana yapılıyorsa, bizim şirketimize yapılıyorsa bu tür kontroller ki hakkıdır belediyenin başka yerlere de yapılması gerektiğini düşünüyorum.’’

Yakup Dinler; CT Haber izleyicilerinin ‘Biz Kayakapı’yı neden gezemiyoruz, neden mahallemize geçemiyoruz sorularına da yanıt verdi.

‘’Biz burayı bir bütün olarak kiraladık. Yoluyla, evleriyle kaldı ki burada insanların odaları var, burada insanlar konaklıyor onların can güvenliğinden bir sorumluyuz. İnsanların can sağlığını düşündüğümüz için bu şekilde davranıyoruz. Orası tarihi bir yer, tarihi bir yere herkesin elini kolunu sallayarak girip dolaşmasına izin veremeyiz, belki de zarar verecektir. Bu sebeple böyle bir kural uyguluyoruz bizim odalarımızın hepsinin bir ismi var kunduracı Fehmi evi diye bir odamız var bundan yıllar önce kunduracı Fehmi’nin torunu geldi onunda adı Fehmi otele geldi ziyaret etti fotoğraf çekindi gitti bunun gibi bir çok örneği var. Bu şekilde yaklaşanlara istisnalarımız var. Yaklaşım şekli önemli’’

Dinler, ‘’CHP Milletvekili Sarıaslan ile tarihi kayayı ikiye bölüp oradan yol açıyorlar iddiasına ise şunları söyledi;

‘’Biz burada hiçbir işlemi izinsiz yapmadık. O yolun açılması da kurul iznine tabi. Yolun yeteri kadar geniş olması gerekiyor ki yeri geldiği zaman itfaiye, ambulans acil hizmetler verilebilirsin orayla ilgili bize mahkemeler açıldı hepsini kazandık.’’ Dedi.

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk bir açıklama yapmak isterse CT Haber kamera ve mikrofonlarımızın her zaman açıktır.

12 May 2022 - 12:23 - Gündem