Nevü’den Bankacıları Adeta Kovdular

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde skandallar yaşanmaya devam ederken artık giden her vatandaş kapıdan çevriliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde skandallar yaşanmaya devam ederken artık giden her vatandaş kapıdan çevriliyor.

Skandal olay yine NEVÜ'de yaşanırken her zaman olduğu gibi başrolde de Rektör Semih Aktekin bulunuyor. Rektör Semih Aktekin, yükselme sınavlarına hazırlanmak için NEVÜ Kütüphanesi'ni kullanan iki banka personelini önce sorgulayarak azarladı, ertesi gün de güvenlik personellerine emir vererek içeri aldırmadı. Yaşadıkları olayı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bildiren banka personeli Necati Akalın, YÖK Başkanı Erol Özvar'ı da etiketleyerek sesinin duyulmasını istedi.

Mağdur vatandaş yaptığı paylaşımda, "Nevşehir il merkezinde özel bir bankada görev yapmaktayım. Çalışma arkadaşım ile birlikte yükselme sınavlarına hazırlık için 2 aydır Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi kütüphanesine gidiyorduk. Gün içerisinde çalıştığımız için akşam 8-11 saatleri arasında kütüphaneyi kullanıyorduk. Halk kütüphanesi sadece mesai saatleri içerisinde açık. Yaklaşık 2 hafta önce saat 22:00 civarında üniversitesi rektörü kütüphaneyi gezdi. Bize öğrenci olup olmadığımızı ve neden geldiğimizi sordu. Biz de banka personeli olduğumuzu ve yükselme sınavlarına hazırlandığımızı söyledik. Bize, 'sizin eviniz yok mu?' diye cevap verdi. Bizde evde çocuklar olduğu için çalışamadığımızı söyledik. Rektör aynı gün kütüphanede bulunan öğrencilerin yerlerini değiştirerek, arka tarafta yer alan lambaların da kapatılmasını istedi. Öğrenciler sessiz olan yerleri seçmişlerdi ve hepsi durumdan rahatsız oldu. Kütüphane içerisinde herkes yerinden oynadı. Bir sonraki gün kütüphaneye gittiğimizde rektörlük girişinde bulunan güvenlik tarafından 'kütüphaneye artık dışarıdan ziyaretçi alınmayacağı' belirtildi. Bu durumu şikayet için Cimer'e dilekçe yazdık. Gelen yazıda sadece mesai saatleri içerisinde kütüphaneden faydalanabileceğimiz belirtilmiş. Ancak çalıştığımız için biz mesai saatleri dışında gelebiliyoruz... Zaten öyle olsa halk kütüphanesini kullanırız. Devlete ait olan, daha önce defalarca kez gittiğimiz üniversitesi kütüphanesine alınmamamız çok saçma. Her girişte kimliğimizi bırakıyoruz ve öğrencilere şimdiye kadar hiçbir rahatsızlık vermedik. Ayrıca 24 saat açık olan kütüphanenin en sakin olduğu saatlerde gidiyoruz. Bu yanlışlığın bir an önce giderilmesini talep ediyoruz. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim." diyerek haksızlığa uğradıklarını belirtip, YÖK Başkanı Özvar'a çağrıda bulundu.

Üniversite öğrencileri dışında vatandaşların da 7/24 kullanımına açık olan NEVÜ Kütüphanesi vatandaşlara artık kapalı mı? 

11 May 2022 - 08:47 - Gündem