Yeni Başlayanlar İçin En İyi CFD Ticareti Stratejileri

Fark Sözleşmeleri (CFD), bir alıcı (yatırımcı) ve bir satıcı (broker) arasında, yatırımcının varlığın açılış ve kapanış fiyatı arasındaki sözleşme mutabakatı sırasında ödemesi gerektiğini belirten bir sözleşmedir. CFD'ler, yatırımcıların kaldıraç olarak ifade edilen bir faktörle işlem yapmalarına olanak tanır; bu, işlem hesabınızdaki belirli bir dolar için, bu miktarın katları olan pozisyonlarda işlem yapabileceğiniz anlamına gelir.

Fark Sözleşmeleri (CFD), bir alıcı (yatırımcı) ve bir satıcı (broker) arasında, yatırımcının varlığın açılış ve kapanış fiyatı arasındaki sözleşme mutabakatı sırasında ödemesi gerektiğini belirten bir sözleşmedir. CFD'ler, yatırımcıların kaldıraç olarak ifade edilen bir faktörle işlem yapmalarına olanak tanır; bu, işlem hesabınızdaki belirli bir dolar için, bu miktarın katları olan pozisyonlarda işlem yapabileceğiniz anlamına gelir.

Düzenli yatırım alışkanlığı, şüphesiz uzun vadede yatırımcılara fayda sağlayacaktır. Hisse senetlerine veya diğer emtialara yaptığınız yatırımı hızlandırmak ve otomatikleştirmek için basit platformları da kullanabilirsiniz. Örneğin, ekonomik, politik ve psikolojik uzmanlardan oluşan nitelikli ekibi aracılığıyla kullanıcılarını mevcut piyasa potansiyeli hakkında bilgilendiren CFD broker platformlarından birini inceleyebilirsiniz.

1. Çift ticareti

Çift ticareti stratejisi, yatırımcıların, iki farklı döviz çifti gibi, farklı ancak ilişkili finansal ürünlerde iki karşıt pozisyon almalarını sağlar. Çift ticareti, bizim durumumuzda döviz çiftleri olan iki varlıktaki farklılıktan yararlanarak yatırımcıların hem yükselen hem de düşen piyasalarda potansiyel olarak fayda sağlamasına yardımcı olur.

Yatırımcı piyasada zayıf bir döviz çifti ve güçlü bir döviz çifti seçer ve birinde uzun, diğerinde kısa pozisyon açar. Bunu yaparak, yatırımcı hangi yöne gittiğinden bağımsız olarak piyasa trendinden yararlanma fırsatlarını genişletir.

2. Hedge ticareti

Hedging (riskten korunma), aynı varlıkta zıt pozisyonlar açarak CFD ticaretindeki kayıpları dengelemeye odaklanan bir tür risk yönetimi stratejisidir. Yatırımcıları, belirli finansal haberler veya olaylar nedeniyle kısa vadeli fiyat oynaklığının ve piyasadaki değişikliklerin olumsuz etkilerinden korur.

Örneğin, USD/EUR ticareti yaptığınızı ve aynı pozisyonda uzun bir pozisyon açtığınızı ve ABD'deki bir finansal krizin USD'nin değerini kaybettiğini varsayalım. Bu durumda, hedging stratejisi, düşen USD fiyatlarından yararlanmak için USD/EUR cinsinden kısa bir pozisyon açmanıza ve aynı döviz çiftinde uzun pozisyondan kaynaklanan zararları dengelemenize yardımcı olacaktır.

3. Swing ticareti

CFD Swing ticareti stratejisi, birkaç işlem günü alım satım yapmak isteyen yatırımcılar için en uygun yöntemdir. Bu stratejide, bir yatırımcı güçlü piyasa eğilimini belirler ve buna göre uzun (değerinin artması) veya kısa (değerinin azalması) emirler verir.

Bir yükseliş varsa, yatırımcılar artan fiyatlardan yararlanmak için uzun emirler verir ve birkaç işlem günü boyunca bekletir. Öte yandan, swing yatırımcılar düşüş trendi sırasında kısa emirler verir ve düşen piyasa fiyatlarından yararlanmak için birkaç alım satım gününü bekler.

4. Haber ticareti

Haber ticareti stratejisi, genel piyasa beklentisi ve haber duyurusundan sonra finans piyasasının nasıl tepki vereceği ile birlikte finansal, ticari ve ekonomik haberler temelinde alım satımı ifade eder. Bu stratejide, yatırımcılar, CFD al veya sat emirleri vermek için finansal piyasaları etkileyebilecek ekonomik değişiklikleri ve büyük duyuruları yakından takip eder.

Olumsuz bir haber veya piyasa beklentisi, yatırımcılara CFD ticaretinden çıkmaları veya kısaltmaları için sinyal verir.

Olumlu bir haber veya piyasa beklentisi, yatırımcıların fiyat artışı beklentisi nedeniyle CFD ticaretini uzatmaları gerektiğine işaret eder.

5. Pozisyon ticareti

Pozisyon ticareti stratejisi, uzun vadeli bir gelecek perspektifi olan yatırımcıların CFD alım satım pozisyonlarını birkaç ay veya yıl boyunca elinde tutmak için kullandıkları uzun vadeli bir ticaret stratejisidir. Bu stratejide, yatırımcılar herhangi bir piyasa kararı vermek için uzun vadeli eğilimlere ve göstergelere odaklandığından, kısa vadeli, küçük veya alakasız fiyat dalgalanmaları önemli değildir.

“Uzun” veya “kısa” bir emir verirken, yatırımcılar piyasa hareketinin varlığın geçmiş fiyat davranışıyla ilişkili olmasını beklediğinden, tarihsel fiyat hareketlerine öncelikli olarak odaklanılır.

6. Gün içi ticaret

Gün içi veya gün ticareti stratejisi, yalnızca tek bir işlem günü için ticaret pozisyonlarını elinde tutmak isteyen kısa vadeli yatırımcılar için uygundur. Bu stratejide, yatırımcılar küçük fiyat hareketlerinden kâr elde etmek amacıyla bir veya daha fazla alım satım pozisyonu açar ve gün sonunda onları kapatır.

Yatırımcılar, gün boyunca varlığın fiyat hareketlerini yakından takip eder ve varlığın işlem hacmini, oynaklığını ve fiyatın ne sıklıkta değiştiğini analiz ederek alım satım kararları verir.

7. Trend ticareti

Trend ticareti stratejisi, yatırımcıların geçmiş fiyat hareketleri aracılığıyla bir finansal piyasanın trend yönünü yakalamalarını ve bu yönde alım satım yapmalarını sağlar.

Bu, devam eden bir yükseliş trendinde, yatırımcıların artan fiyatlardan faydalanmak için alım emri verme sinyali aldıkları ve devam eden bir düşüş trendi sırasında yatırımcıların gelecekte beklenen bir fiyat düşüşü nedeniyle işlemlerini açığa çıkarmak için bir sinyal aldıkları anlamına gelir.

8. Menzil/Aralık ticareti

Menzil ticareti stratejisi, belirli bir fiyat aralığında ticaret anlamına gelir. Yatırımcılar, CFD'nin belirli bir süre boyunca işlem gördüğü bir aralığı tahmin eder ve aynı aralıkta olan emirleri verir.

Aralık her zaman destek fiyatı (düşen fiyatların düşmeyi durdurup artmaya başladığı bir seviye) ve direnç fiyatı (yükselen fiyatların yükselmeyi durdurup düşmeye başladığı bir seviye) arasındadır. Bu strateji, yatırımcıların belirli giriş ve çıkış sinyalleriyle birlikte trend olmayan piyasalardan da faydalanmalarına yardımcı olur.

07 May 2022 - 16:56 - Ekonomi