Herkes Kendi Evine

Esad genel af ilan etti  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 30 Nisan 2022 tarihinden önce işlenen terör suçları için genel af kanunu çıkardı.

Esad genel af ilan etti  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 30 Nisan 2022 tarihinden önce işlenen terör suçları için genel af kanunu çıkardı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede genel af ilan eden kanun hükmünde kararnameyi yayımladı.

Kararla ilgili Suriye Devlet Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

  Yapılan açıklamada;

"Kararname, 19 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda yer alan ve bir insanın ölümüne yol açanlar hariç olmak üzere, 30 Nisan 2022 tarihinden önce Suriyeliler tarafından işlenen terör suçları için genel af çıkarılmasını öngörüyor.

Bu af, kişilik hakkı davasını etkilemez, zarar gören her halükarda yetkili hukuk mahkemesinde dava açabilir ve bu kararname yayımı tarihinden itibaren geçerlidir" denildi.

 "Herkes Kendi Evine"

Bunun üzerine Memleket Partisi Kurucu Üyesi Meryem Kala Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak Türkiye'de bulunan Suriyeli vatandaşların misafirliklerinin bittiğini artık kendi topraklarına dönmeleri gerektiğini söyledi.

Kala açıklamasında "Esad’ın çıkardığı af yasası ile ülkemizdeki Geçici Koruma Statüsü’ndeki Suriyeliler için misafirlik bitmiştir. Bu misafirlik fazlası ile uzamıştı. Derhal hukuki işlemler yapılmalıdır. Herkes kendi evine! Artık bahane yok!" İfadelerini kullandı.

Bu paylaşımı sosyal medyada bir hayli öne çıkan Kala'da aynı fikirde olanlarda olsa 'Esad' böyle bir yasa çıkardıysa içerisinde kesin yine bir oyun vardır." şeklinde yorumlarda geldi.

01 May 2022 - 20:47 - Gündem