Yerli ve Milli Kuru Fasulye Tohumu Çiftçilerle Buluştu

Mevsimsel olarak Kuru Fasulye Tohumlarının toprak ile buluşması zamanının gelmesi ile birlikte Ticari Kuru Fasulye Üretiminin Geliştirilmesi Projesi uygulanmaya başlandı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Mevsimsel olarak Kuru Fasulye Tohumlarının toprak ile buluşması zamanının gelmesi ile birlikte, Nevşehir'de yeni çeşitlerin üretime alınması, münavebe kültürünün yaygınlaştırılması, toprak yapısının düzeltilmesi için ve kuru fasulye üretim alanlarının artırılması amacı ile, Bakanlığımız Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımı Projesi (TAKEP) kapsamında Ticari Kuru Fasulye Üretiminin Geliştirilmesi Projesi uygulanmaya başlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Özgür Memiş konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Proje kapsamında Merkez, Acıgöl, Derinkuyu, Gülşehir, Kozaklı ve Ürgüp İlçelerimizde 180 Çiftçimize 27.000 Kg Yerli ve Milli Sertifikalı Kuru Fasulye Tohumunu, 2.700 dekar alanda ekilmek üzere çiftçilerimiz ile buluşturduk.

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen kuru fasulye önemli bir bitkisel protein kaynağı olup, hızla artan nüfusumuzun beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Fasulye yetiştiriciliğinde mevcut çeşitlerin yanında yeni çeşitleri ilave etmek gerek üretici gerekse ülke ekonomisi açısından önem taşımaktadır. Bilindiği üzere baklagiller, kurak alanlarda, toprağa azot fikse ederek doğal gübreleme yapan, topraktaki organik faaliyetleri canlandıran, bir sonraki ürün için azot ve su birikimi yapan, tuzu topraktan uzaklaştıran sera gazlarını azaltıcı etkide bulunmaları ile doğa ve toprak dostu materyallerdir. Ülkemiz topraklarının genelinin organik maddece fakir ve alkali topraklar olduğu düşünüldüğünde ekim nöbetinde kullanımının yaygınlaştırılması oldukça önemlidir” dedi.​

29 Nis 2022 - 09:09 - Gündem