TES Avanosta Okulların Taşınmasına Eylemle Tepki Gösterdi

TÜRK EĞİTİM SEN; HANGİ KURUMA BİNA İHTİYACI DUYULURSA AKILLARINA OKULLAR GELİYOR. TES; AVANOS’TA OKULUMUZA DOKUNMAYIN EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

TÜRK EĞİTİM SEN; HANGİ KURUMA BİNA İHTİYACI DUYULURSA AKILLARINA OKULLAR GELİYOR. TES; AVANOS’TA OKULUMUZA DOKUNMAYIN EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

Türk Eğitim Sen Avanos ilçe başkanlığı Avanos'taki okulların taşınması ve kamuoyunda kapatılacağına dair yapılan açıklamalara tepki göstererek okullarımıza dokunmayın başlıklı eylem gerçekleştirdi.

Türk Eğitim Sen Avanos İlçe başkanı Taner Durukan'ın basın açıklamasından sonra Şube başkanı Tayfur Urgenç'te bir konuşma yaparak okulların taşınmasına bir eğitim planlaması yapılmamasına tepki gösterdi. Avanos'ta yeni ve modern okul binaları yapın okullarımızı birlikte taşıyalım, bir başka okulun bünyesine taşıyarak hem taşıdığınız okuldaki çocuklarımızı hem de taşıdığınız çocuklarımızı heba etmekteyiz. Modern ülkelerde 10 yıllık 20 yıllık 30 yıllık eğitim politikaları gerçekleştirilir bizde 3-5 aylık eğitim planlaması yapılıyor. dedi.

Türk Eğitim Sen Avanos İlçe başkanı Taner Durukan'ın açıklaması şu şekilde idi;

Devletin tüm kurumları baş tacı göz bebeğimizdir. Lakin bir mağduriyet yaşatılacaksa akla ilk olarak okullar geliyor. Bu yıl ilçemizde eğitim ve okullarımız adına bir çok talihsiz olay yaşandı. Ve hala yaşanmaya devam ediyor.

Daha önce maliye Kızılırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesine, Halk Eğitim Merkezi de Anadolu Lisesi’nin içine taşınmıştı. Şimdi de Kız Meslek Lisesi şartları uygun olmayan başka bir okulun bünyesine taşınmaya çalışılıyor. Ve bu çalışmalar yapılıp öğretmen ve bilhassa öğrencilerimiz mağdur edilecekken İlçe milli eğitim müdürümüz bu konuda ne yapmaktadır öğretmen ve öğrencilerin haklarını korumak için nasıl bir çaba sarf etmektedir bunu da buradan sormak isterim. İleriyi görmek için çok da basiretli olmaya gerek yok. Kız meslek lisesi olarak bilinen Avanos Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi eğer başka bir okul bünyesine katılırsa ilkin öğrenci sayısı düşecek birkaç yıla da okul kapanacaktır. Böyle bir durumda kaybeden kim olacaktır? Bu sorunun cevabını kamuoyuna bırakıyorum.

Meslek Liselerinin ve okul öncesi eğitimin ön planda tutulduğu, ara eleman sıkıntısı yaşandığı bu dönemde, Avanos’ta Kız Meslek Lisesi binası boşaltılıyor ve öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz başka bir okulun bünyesine gönderiliyor. Bu yapılırken öğretmenlerin ve öğrencilerin istekleri/talepleri göz ardı ediliyor.

Avanos Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaklaşık 60 yıllık geçmişi, konumu, türü ve kurumsal kimliği ile özdeşleşmiştir. Bir kurum başka bir yere taşınacaksa bu işlemlerin bir planlama dahilinde olması gerekmez mi? Taşınacaksınız diyenler tarafından okulun türüne ve ihtiyaçlarına uygun bir alternatif sunulmaz mı? Bu konuda haklarımızı savunmak ilçe milli eğitim müdürümüze düşmez mi?

Okul öncesi eğitimi 3 yaş grubuna kadar yaygınlaştırmak bakanlığımızın en önemli politikası değil mi? O yüzden bu eğitimi gerçekleştiren uygulama anaokulunu bünyesinde barındıran bu okul fiziki şartlar gözetilmeksizin başka bir kurumun içerisine sıkıştırılmak isteniyor. Biz öğretmen arkadaşlarla istişare ettik akla mantığa uygun bir şey bulamadık ilçe Milli eğitim müdürümüz bulduysa lütfen söylesin biz de bilelim.

Anadolu mesleki ve teknik lisesi ilçede özellikle hizmet sektöründe önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır ve köklü bir geçmişe sahiptir. Kız çocukları bu okulun açılması sayesinde okulla tanışmış ve değişik alanlarda meslek sahibi olmuşlardır. Çoğu aile kız çocuklarını “ Kız Meslek Lisesi “ olduğu için bu okula göndermektedir. Kız çocuklarının eğitim-öğretime devamını öncelik haline getirmek ve bu konuda gayret göstermek hepimizin ortak hedefi değil mi?

Sektörün ihtiyaçlarına cevap veremiyoruz, sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek için mesleki eğitime ağırlık vereceğiz demiyor muydunuz? O zaman turizm sektörüne eleman yetiştiren bir alanı bünyesinde bulunduran okulu, alanın ihtiyaçlarını göz ardı ederek başka bir kurumun içerisine sıkıştırmak ne kadar gerçekçi bir girişim? Tüm bu soruların cevabını muhataplarından alıncaya kadar biz sormaya haklı mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Hepinize saygılarımı sunuyor teşekkür ediyorum.

23 Nis 2022 - 14:01 - Eğitim