- 07 Kasım 2019

Rektör Yardımcısı Özensel, Sempozyumu Katıldı

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı TİMAV tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu başladı.

mask

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı TİMAV tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu başladı.

Atatürk Kültür Merkezinde Mardin Artuklu Üniversitesi Necmettin Erbakan Üniversitesi Selçuk Üniversitesi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi NEVÜ ile İlim ve Hikmet Araştırma Merkezi desteğiyle gerçekleştirilen Toplum-Birey İkileminde Ortak Değerler ve Farklılıklar konulu sempozyuma yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı 100e yakın bildiri sunacak.

Sempozyumun açılışında konuşan TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz vakıf olarak birçok program düzenleyerek vatan ve millet için değer üretme gayreti içinde olduklarını söyledi.

Öksüz konuşmasında Birey toplum ikileminde farklılıklar ve ortak değerler başlığı şu anda insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu başlıklardan bir tanesi. Farklılıklarımızı çatışmak yerine dayanışmaya kavga yerine kol kola girebilmeye zenginleşebilmeye vesile kılarsak eğer insanlığa değer vermiş oluruz. Yoksa farklılıklardan kavga çatışma terörizm ve değişik fobik faaliyetler üretecek olursak insanlık adına hayra iyiliğe ve güzelliğe vesile olacak bir ömür yaşamış olmayız dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Özenselin birer konuşma yaptığı açılışta Prof. Dr. Özensel günümüz dünyasına hakim olan Batı siyasal sisteminin insanlığın temel değerlerini hiçe sayan bir perspektifle dünyayı algıladığını ve değerlendirdiğini kaydederek Bir arada yaşama tasavvuruna sahip olan İslam pratiği bakış açısıyla geçmişte İslam toplumlarıyla Batı toplumları arasında kültürel bir derinliğin oluşmasına katkı sağlamıştır ifadelerini kullandı. Özensel Birlikte yaşamak her şeyden önce karmaşık iki ana unsura dayalı bir yapılanmayı içerir. İlki değer düzlemi ile ilgili olan sorun diğeri de bu karmaşık duruma karşın takınılan siyasi tavırdır.

İki gün boyunca toplum birey ikileminde ortak değerler ve farklılıklar konusunu çeşitli boyutlarıyla burada katılımcılarımız ele alıp değerlendireceklerdir. Sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni ediyor. Sempozyuma katkı sağlayan bütün kurumlara ve siz değerli katılımcılara tekrar teşekkür ediyorum dedi.

Mardin il protokolü ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin de katıldığı  5. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu  2 gün sürecek.

Açılış sonrası NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Özensel ve beraberindeki heyet Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yamanı makamında ziyaret etti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Dertsiz - Ertan özensel'in sempozyumundan daha çok üniversitesideki akademisyen alımlarına dair açıklamasını merak ediyorum. Sümen altı edilmesin lütfen açıklama yapılsın!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 18:09Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi