- 25 Nisan 2019

NEVÜ’de Kur’an ve Risalet İsimli Panel Düzenlendi

Kapadokya İrfan Kulübü tarafından Kuran ve Risalet isimli panel düzenlendi.

mask

Kapadokya İrfan Kulübü tarafından Kuran ve Risalet isimli panel düzenlendi. Panele NEVÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Ahmet Avlanmaz akademisyenler öğrenciler ve davetliler katıldı.

Panel NEVÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş moderatörlüğünde Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Şefaettin Severcan Prof. Dr. Erdoğan Pazarbaşı ve Prof. Dr. İbrahim Görenerin katılımları ile gerçekleşti.

Kurân-ı Kerim tilavetiyle başlayan panelde ilk sözü alan Prof. Dr. Zülfikar Durmuş Hz. Peygamberin Dindeki Yeri konusunu ele aldı. Durmuş Hz. Peygamberin bir Müslüman için dindeki yerinin tartışılamaz olduğuna vurgu yaparak Allaha itaatin peygambere itaati gerektirdiğini ifade etti. Kuranda onlarca ayette Allah ve Resul kelimelerinin beraber zikredildiğine dikkat çeken Durmuş Hz. Peygamberin Allahın ayetlerini tebliğ eden insanları şirk başta olmak üzere her türlü kötü inanç ve düşüncelerden arındırmaya çalışan insanlara kitabı ve hikmeti öğreten vasıflarını ve görevlerini dile getirdi. Durmuş ezan kamet kelime-i tevhid kelime-i şehadet tahiyyat Allahümme salli ve barik dualarında çok defa dikkat çekmeyen bu iç içe sistemin Hz. Peygamberin dindeki konumunu göstermektedir dedi ve hayatımızın her alanında Peygamberimizin güzel ahlakını soluklamamız gerektiğinin altını çizdi.

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Şefaettin Severcan Siyer Tefsir ve Risalet konusunu ele alarak haziruna Size unuttuğunuz bir rüyamızı anlatacağım diyerek bu rüyanın Kuran ve Peygamber olduğunu ifade etti. Daha sonra siyer tefsir ve risaletin birbiri ile ilişkili olduğunu söyleyerek bunların birbirlerinden ayrılmasının mümkün olmadığını çeşitli ayetlerden örnekler vererek konunun önemini vurguladı. Siyersiz peygambersiz bir din düşünmenin mümkün olmadığını söyleyen Severcan bunları birbirlerinden ayırmanın mümkün olmadığının altını çizdi. Ayrıca siyer Kuranı anlamaktır peygambersiz Kuranı anlamaya çalışmak ise onu anlamamaktır dedi. Hz. Peygamberin ilk vahyi nasıl aldığını ve sonraki gelişmeleri anlatan Severcan sevgili eşi Hz. Haticenin Peygamber olan eşine ilk iman eden kişinin ve ölünceye kadar daima eşinin yanında yer aldığını ona her zaman destek verdiğini vurguladı.

Üçüncü konuşmacı olan Prof. Dr. Erdoğan Pazarbaşı Peygamberlerin Tebliğinde Ortak Yönler konusunu işledi. Her peygamber gönderildiği toplumlarına aynı tevhid ilkesini getirmiştir diyerek Allah katında tek geçerli dinin İslam olduğunun altını çizdi. Peygamber toplum ve tevhid üçlüsüne dikkat çeken Pazarbaşı toplumun önderleri Allahın o toplum içinden seçmiş olduğu peygamberler olduğunu ifade etti. Peygamberlerin de bilgi kaynağının vahiy olduğunu söyledi. Müslümanların huzur ve refah içinde yaşamalarının tek yolunun kurtuluş kaynağı olan Allahın kitabına sarılmak ve Hz. Peygamberin sahih sünnetine ittiba olduğunun altını çizdi. Ayrıca Müslümanların vahdeti yeniden inşa etmelerinin gerekliliğine dikkat çekti.

Son panelist olarak sözü alan Prof. Dr. İbrahim Görener Peygamberler Arasındaki Tafdiliyyet konusunu ele aldı. Biz her peygamberi severiz doğal olarak kendi peygamberimizi daha çok severiz diyen Görener bu durumu kendi babamıza olan sevgimiz üzerinden izah etmeye çalıştı. Tafdil kelimesinin anlam alanını açıkladıktan sonra sözü peygamberlerin birbirinden üstün olup olmadığına getirdi. Hiçbir peygamberin diğerinden üstün olmadığını ancak kimi peygambere kiminde olmayan bazı özellik ve niteliklerin verildiğini ifade etti. Son olarak Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammede muhabbetimiz ateş gibidir o ateş yanmaya devam ediyor diyerek sözlerini tamamladı.

Program NEVÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuşun panelin hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarına teşekkür etmesinin ardından panelistlere katkılarından dolayı günün anısına plaket takdimi ile son buldu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi