- 30 Eyl 2022 - 10:48 G: 30 Eyl 2022 - 11:10

Akıllı Ambulans ve Tablet Uygulaması Nevşehir'de Hayata Geçirildi

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ekiplerince hastalara daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen Elektronik Vaka Sistemi (Tablet) Projesi Nevşehir de hayata geçirildi.

mask

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ekiplerince hastalara daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen Elektronik Vaka Sistemi (Tablet) Projesi Nevşehir de hayata geçirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan uygulamada, komuta merkezi, tablet sistemiyle akıllı ambulansları dijital uyarı yöntemiyle harekete geçiriyor.

112 komuta merkezine gelen ihbar üzerine ambulanstaki tablette siren çalmaya başlıyor. Sistem trafik durumunu da göz önüne alıp ambulansın uygun ve en yakın güzergahtan hastaya ulaştırılmasını sağlıyor. Ekiplerin vakaya ulaşmasının ve olay yerinde gerekli müdahalelerin yapılmasının ardından hasta ambulansa alınıyor.

Ekipler tarafından hastayla ilgili detay tablete yansıtılıp hastanedeki ekip de vakaya göre hazırlık yapabiliyor.

Görevlilerin, tabletten vakayı kabul etmelerini belirtmelerinin ardından zaman işlemeye başlıyor ve "Olay yerine vardım" butonuna basıldığında saat ve konum kaydedilerek ambulansın kontrolü anlık olarak yapılabiliyor.

Tüm veriler takip ediliyor

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay; "Sağlığın her alanında olduğu gibi acil sağlık hizmetleri alanında da hızlı ve kaliteli bir hizmet için dijitalleşme yaşanmakta. Dijital dönüşümü son zamanlarda ambulanslarımızda da görmekteyiz. Nevşehir de 16 tabletle akıllı ambulans sistemini yaklaşık bir aydır yürütmekteyiz." diye konuştu.

Nevşehir merkezdeki 112 Acil Çağrı Merkezine çağrı düştüğünde tablete de aynı şekilde hasta ve adres bilgilerinin navigasyon yardımıyla düştüğünü anlatan Ünlübay, en yakın ambulansın bu çağrıyı aldığında tablet sisteminin direkt uyarı verdiğini bildirdi.

Ünlübay; ekibin bu uyarıyı kabul ederek, verilen adrese en kısa zamanda ulaşacak şekilde bu sistem üzerinden işlemlerini başlattığını belirterek, şunları söyledi:

"Hastaya ulaşımı sağlayacak en kısa yolu ve en yakın mesafeyi göstermekte, hastaya ne zaman ulaştığı, olay yerinden ne zaman ayrıldığı gibi önemli detayları göstermekte ve navigasyon sistemi üzerinden takibini yapmakta. Hastanın klinik bilgilerine göre de gitmesi gereken en uygun hastane konusunda sistem uyarı vermekte. Ekibin hastaneye ne zaman ulaştığı ve ayrıldığı bilgisi de yine bu sistem üzerinden ambulanslarımıza takılan iki adet kamera ile olay yerine ulaşım canlı olarak ekiplerimiz tarafından an be an izlenecek, Ambulansa trafikte yol vermeyen araçlarda bu şekilde tesbit edilecek tüm bu gelişmeler cep ve bilgisayardan müdürlüğümüzce hem de bakanlığımızca takip edilecektir."

Hastanın tüm bilgileri tablette yer alacak

Ünlübay; sistemin üç aşamalı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Birinci aşamada hastaya en hızlı ulaşım ve müdahale yer alıyor. İkinci aşamada ise ambulansın içerisinde yapılan tıbbi ölçümlerin ve tıbbi müdahalelerin aktarılması bulunuyor. Yani ikinci aşamada bütün bilgiler ve e-Nabız sistemi üzerinden kişinin bütün sağlık verileri sisteme aktarılacak.

Ambulansta yapılan bütün tıbbi müdahale bilgileri aktarıldığı gibi aynı zamanda o kişinin bugüne kadar geçirmiş olduğu bütün ameliyatlar, varsa hastalıkları, kan grubu ve gerekli tıbbi bilgileri de ambulanstaki ekibimiz tarafından da görülecek. Böylelikle var olan aktif bilgiler sisteme aktarılırken, geçmiş tıbbi bilgiler de buradaki ekibimiz tarafından görülerek vakit kaybının önüne geçilmiş olacak."

Telekonferans yöntemi ile uzman desteği sağlanacak

Sistemin üçüncü aşamasında ise verimin daha da artacağını anlatan Ünlübay, bu sistemle de telekonferans yöntemiyle ambulansın içerisindeki ekibin ihtiyaç duyduğu uzmanlık gerektiren durumlarda telekonferans yöntemiyle hastanedeki uzman ekibin hastanın bilgilerini, o anki monitör bilgilerini de görerek, hastaya yapılması gereken müdahaleler noktasında tıbbi destek olacağını aktardı.

Ünlübay; böylelikle ambulansın içerisinde ihtiyaç duyulan uzmanın da telekonferans yönetimiyle ekibe katılacağını dile getirerek, "Çağrının gelmesinden uygun olan hastaneye nakline kadar, o süreçteki bütün tıbbi değerlendirmelerin sisteme aktarıldığı, sistemden eski bilgilerin çekildiği, bütün çalışmanın da kayıt altına alındığı akıllı ambulans sistemi böylelikle hayata geçirilecek." dedi.

Hastalar için önemli bir gelişme

Nevşehir İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Hakkı Cuma Türkmen; " Vaka atanan ekibi sesli ve görsel olarak uyaran sistem sayesinde, Komuta Kontrol Merkezi tarafından girilen adrese, navigasyon özelliği ile en hızlı ulaşım güzergâhı otomatik olarak gelmektedir. Acil Sağlık hizmeti sunulan vatandaşlarımızın kimlik ve tıbbi bilgileri tablet aracılığı ile Acil Sağlık Otomasyon Sistemi’ne gönderilmekte ve nakil için kişinin tedavi ihtiyacına en uygun sağlık kuruluşu ambulans ekibine önerilmektedir. Böylece acil sağlık hizmetine ihtiyacı olan vatandaşlarımızın en kısa sürede hizmete erişimi sağlanmakta çok hızlı bir şekilde ön tanı girildikten sonra uygun hastanelerin seçimi yine tablet üzerinden yapılmakta." ifadelerini kullandı.

Birinci aşamada vatandaşa sağlanan en büyük faydanın sistem üzerinden uygun hastanenin ekiplere bildirilmesi olduğunu anlatan Türkmen, şunları kaydetti:

"Daha önce komuta merkezimiz tarafından iletişime geçildikten sonra ekipler tarafından ambulansımız uygun hastaneye yönlendirilmekteydi ancak bu projeyle birlikte direkt tablet üzerinden uygun hastanenin seçimi yapılmakta, böylelikle hem ekibimiz açısından uygulama kolaylığı sağlanmakta hem de hastanın sağlığı açısından önem arz etmektedir."dedi.

30 Eyl 2022 - 10:48 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.
Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi